Sıkça Sorulan Sorular

Bize Sorun

Mizaç Nedir ?

 

İki zıt mikro maddenin reaksiyonundan meydana gelen bir tür kondisyondur. Bu tepkimede, bir ya da birkaç maddenin bir kısmıyla, çeşitli maddelerin bir kısmının karışması sonucu birbirine etkilemektedir ve bu karışımdan benzer kondisyon doğmaktadır, bu duruma mizaç denir.

Unsurların kuvayi evveliyesi (ilk güç) şöyledir:
1. Sıcaklık
2. Soğukluk
3. Islaklık
4. Kuruluk  (F.Tabak)

Mizacın Hayatımızdaki Rolü nedir?

Başarılı erkeklerin hepsinde, duygusal ve samimî bir aile ilişkileri görülür ve yaşantılarında yenilgiye düşenlerse aile ilişkilerinden darbe yemişlerdir. Hitler ve Napolyon gibi

Amerika’da uzun ömürlü kişiler hakkında bir araştırma yaptılar ve 120 yaşında yaşlı bir adama evliliğine dair soru sordular. Yaşlı adamın cevabıysa “Ben karıma aşığım.” oldu. Aşk, bedenin bağışıklık sistemini güçlendirir ve öyle bir güç verir ki hiçbir besin böylesine bir gücü bedene sağlayamaz. Japon toplumunu kalkındıran etmen, ailesel devamlılık olmuştur. Japonya’da, çiftler birlikte yürüdüklerinde, Müslüman olmamalarına karşın, kadınlar eşlerine saygılarından dolayı eşlerinin biraz gerisinden yürürler. Avrupalılar, bir kadının bir okuldan kat kat değerli olduğunu daha yeni anladı.

Yemek yerken kötü bir sahneye bakarsanız, bedeniniz sovda üretir. Bu yüzden derler ki eğer bebeğiniz için bakıcı tutmak istiyorsanız güzel birini seçin.

Uyurken bebeğin bir sağa bir sola dönmesinin nedeni, sıcaklığın fazlalığıdır, huysuzlanması bundandır veya evin dekorasyonunu sürekli değiştiren bir kadın ya da işlerini yarım yapan birinin sebatsızlığının sebebi sıcaklığıdır. Eğer huzura ve sebata erişmesini istiyorsak, sıcaklığını azaltmalıyız. Safra mizaçlı bir çift, iki hafta küstür iki hafta barışık. Safra mizaçlı çiftlerin barışık oldukları vakit, Kameri ayın 1den 7ye ve 21inden 29una olan aralığına denk düşer. Genelde 12, 13 ve 14ünde tartışırlar. Çünkü bu günlerde ‘med’ görülür ve bedende kanın yükselmesine sebep olur ve çiftin tartışma ihtimalini arttırır. Ay, dolunay olmaya doğru ilerleyince tartışmaları patlak verir. Kan mizaçlılar da böyledir. Hatta karı koca olmalarına gerek bile yoktur. Mahkeme salonlarındaki tartışmaların çoğu bu günlerde görülmektedir. Eğer kavgalı iki şahsı barıştırmak istiyorlarsa, yukarıda zikredilen günlerde işe koyulsunlar. Eğer evli çiftin her ikisi de safra mizaçlıysa, aralarındaki sorunun hallolması için birbirlerine karşı “kazmü’l-ğays (alttan alma) ” göstermeleri gerekir veyahut tartışma günlerinde baş bölgesindeki sıcaklığı azaltmalılar. Bunun için, sirke ya da limon suyu koklanabilir ya da soğuk tabiatlı yiyecekler yenilebilir.

Kan, hararettir ama hararetle rutubet birliktedir. Safra da hararettir ancak safra mizaçlıların esneklik hızı daha yüksektir, kanın esneklik hızıysa daha alçaktır. Eğer kan mizaçlının hedefi 

olmuşsanız, size nişan almaması için yani kavga çıkmaması için alttan almanız en doğrusudur.

Balgam mizaçlı sakin olur. Balgam mizaçlı kadın, eşine en çok itaat edendir. Kan mizaçlıysa, kendini ‘sultan’ olarak görür. Eğer kötü ahlaklı olurlarsa pek inatçıdırlar ve eğer şefkatli olurlarsa pek samimidirler. Zira dışarıdan dost canlısıdır ve çok eşlilik potansiyeli onlarda daha fazladır. Sıcaklıktan soğukluğa doğru kaydığımızda, çok eşlilik potansiyeli hatta evliliğin rengi dahi azalır. Avrupa’da soğukluk baskın geldiğinden, sadece kız arkadaşı edinirler ve soğukluk fazlalaştıkça da menstrüasyon daha geç ve menopoz daha erken görülür ve sıcaklıktaysa tam tersi durum söz konusu.

Eğer kadın ve erkek her ikisi de balgam mizaçlıysa sakin bir hayatları olur. Hatta öyle kimselerle tanışıklığım var ki elli yıllık ömürleri boyunca birbirlerine karşı ‘sen’ diye bile hitap etmemişlerdir.

Sovda mizaçlıyla evlilik çok zordur, eline bir cetvel alır ve kırk tane ölçü karısı için kararlaştırır ve sürekli kusur bulur. Sovda olanların düzelmesi için ‘sıcak ve yaş’ tabiatlı yiyecekler yemesi gerekir, çünkü soğuk ve kuru mizaçlıdırlar. Tam bir balgam kadını, sovda mizaçlı bir erkeğe tahammül edebilir.  Ama ben safra ve sevda mizaçlı olup da ilişkileri devam edenini görmedim.

Sıcak mizaçlı yemekle uyuduğumuzda, sıcak salgı (hılt, çoğulu; ahlat) üretilir ve uyandığımızda neşeli uyanırız. Akşamları gül kokusu koklayıp uyumak iyidir çünkü sıcak mizaçlıdır.

Mide soğuk olduğunda, karın büyür ve geğirme görülür.

Kahvaltıya balla başlayın, kahvaltı kuvvetli ve ağır olmalı.

Her şeyin mizacı varmıdır. ??

  1. Mevsimler:

İlkbahar, sıcak ve yaştır.

Yaz, sıcak ve kurudur.

Sonbahar, soğuk ve kurudur.

Kış, soğuk ve yaştır.

  1. Vakitler:

Sabah: Sıcak ve yaş -  ilkbahar

Öğle: Sıcak ve kuru – yaz

İkindi: Soğuk ve kuru – sonbahar

Akşam: Soğuk ve yaş – kış

  1. Yaş Aralığı:İnsanın farklı yaşlarda farklı mizaçları olur.

Büyüme ve gelişme çağında (doğumdan itibaren otuz yaşına dek) sıcak ve yaş mizaçlıdır.

Gençlik çağında (30 – 40 yaşlarında), sıcak ve kuru mizaçlıdır.

Orta yaş döneminde (40 – 60 yaşlarında), soğuk ve kurudur.

Son olarak, yaşlılık döneminde (60 yaş ve sonrası) soğuk ve yaştır

  1. Organların Mizacı:Bedendeki her organın kendine özgü mizacı vardır. Mesela, beyin; soğuk ve yaştır, kemik ve saç; soğuk ve kurudur, yağ; soğuk ve yaş, kalp; sıcak ve kuru, akciğer; sıcak ve yaştır.
  2. Cinsiyetin Mizacı:Erkekler kadınlara göre daha sıcak olurlar.
  3. Bölgelerin Mizacı:

Dağlık bölgeler: Soğuk ve kuru olduğu için insanları daha sert ve kara kuru oluyor

Çöl bölgeleri: Sıcak ve kuru olduğu için insanları ateşgibi oluyor devamlı hareket halinde bu gün çöl devletlerine baktığımızda hep savaş halindeler ve birbirlerini kırıp geçirmekteler.

Denize kıyısı olan bölgeler: Soğuk ve yaş

Ormanlık bölgeler: Sıcak ve yaş

Kaç Çeşit mizaC vardır

Ateş- safra

Hava -kan dem

Su -balgam

Toprak -sovda

Her Şeyin Mizacı Vardır

Dikkat edilmesi gereken bir konu şu ki varlık aleminde her şeyin mizacı vardır. Hayvanlar, bitkiler, mevsimler, yaş aralıkları ve vücut organları gibi ki hepsine sırasıyla değineceğiz:

İnsanların mizacı ikiye ayrılır.

1 Cibilli mizacı asla değişmez

2 Hal mizacı bulunduğu ortanma coğrafi şartlara yediği gıdalara içtiği suya bulunduğu yaşa ve mevsime göre geğişim gösterir.

İnsan gıdalardan sebep hastalanır ve tekrar gıdaları düzelterek sağlığına kavuşur. kainatta asla boşluk yoktur görünür ve görünmez herşeyin mizacı vardır ve insan hariç her verlığın  mizacı sabittir değişmez.  (F.Tabak)